Office 365

Kullandığımız birçok uygulamanın bulut ortamına geçişini tamamladı, bizler de son kullanıcılar olarak artık bulut tabanlı uygulamaları kullanmaya alıştık. Microsoft tarafından son kullanıcı ve kurumsal firmalara bulut tabanlı olarak satılan Office 365 de gerek içerik olarak, gerekse kullanım açısından en önemli bulut tabanlı ortamlardan bir tanesi. Bu yazıda bulut tabanlı sistem olarak hayatımıza giren Office 365 hakkında kısa bilgileri bulabilirsiniz.

Office 365 Nedir?

Temel olarak bulut tabanlı sistemlerin tamamının özelliklerinden biri zamandan ve yerden bağımsız olarak istediğiniz an sistemleriniz üzerine erişim sağlamanızdır. Bulut sistemleri geliştirilirken buna dikkat edilir ve yazılımcılar tarafından da edilmelidir.

Tanım olarak ise;  “Office 365, Office uygulamalarına erişim ile birlikte, bulut üzerinden etkinleştirilen diğer üretkenlik hizmetlerine erişim içeren bir abonelik planıdır” tanımı Microsoft sitelerinde geçmektedir. Office 365 temel office programlarının tamamını desteklediği gibi Skype, Yammer, SharePoint vb. Microsoft entegre sistemlerinin tamamını da abonelik limitlerinize göre size sunabilecek esnek bulut tabanlı bir sistemdir.

Bu sistemi kullanmak için mobil bir cihazınız, tablet yada PC / MAC bilgisayarınız olması, ayrıca aktif bir internet bağlantınızın olması ile birlikte sisteme direk olarak bağlantı sağlayarak ekstra yükümlülükleriniz olmadan evden, işten, yoldayken… her yerden bağlantınızı ve üretkenliğinizi sürdürebilirsiniz.

Office 365 Mimarisi Nasıl?

Yukarıda bahsettiğimiz tanımlara göre bulut tabanlı bir sistemin arka kısmında dönen oyunların da ne olduğunu az çok bilirsek sistemin mimarisinin daha iyi kavrayabiliriz.

Office 365 mimarisini destekleyen Microsoft Azure teknolojisi şu anda dünya üzerinde 20 farklı konumda veri merkezi bulunan en büyük servis sağlayıcılardandır. Azure üzerinde geo redundant denen konum bazlı yedekleme mimari ile birlikte Azure üzerinde çalışan Office 365 sistemlerinizin tamamı kesintisiz ve hızlı olarak hizmet sağlanması üzerine kurgulanmıştır.

Yukarıda “kesintisiz ve hızlı şekilde hizmet sağlar” demiştik, akla şu soru gelebilir; “Anlık olarak yüzbinlerce insanın kulandığı Office 365 nasıl oluyorda yavaşlamadan hızlı şekilde bize hizmet verebiliyor?”. Bu Office 365 bulut sisteminin Azure mimarisi üzerinde genişleyebilir(scalable) yapıya sahip olmasından kaynaklıdır. Kaynaklar yetersiz olduğu anda size ekstra kaynak (otomatik olarak) açılarak sistemlerinizin ve yazılımlarınızın daha kararlı kullanılmasını sağlamaktadır. Yani anlık aktif kullanıcı sayısının artması Office 365’in kesintiye veya hız kaybına uğramasına sebep olmaz, kaynak ihtiyacı oluştuğunda yeni sunucular devreye girerek bu açığı kapatacaktır. Bulut tabanlı sistemlerin en önemli ve hayati özelliklerinden biri olan yüksek erişilebilirliğin(high scalability) avantajına burada tekrar parmak basmış olduk.

Office 365 İçinde Neler Var?

Genel olarak Office 365 içerisinde 5 ana kolda programlar bulunmaktadır. SharePoint, Microsoft Office, Outlook, Mesajlaşma ve Cloud Storage (One Drive) programların tamamı Office 365 içinde kullanılabilir durumdadır.

Tüm bu ürün ailesini kullanabileceğinizi basit bir örnekle anlatarak Office 365’in güzelliğini ön plana çıkaralım.

Outlook hizmetine gelen bir iletinizi farklı kaydet ile One Drive üzerine kaydedebilir, iletideki dosyayı online olarak Word’de açıp değiştirebilir, buradan da SharePointe aktarabilirsiniz. Ayrıca aktardığınız bu dosyayı Office Delve ile kullanıcılar, hatta dış kullanıcılar ile de paylaşabilirsiniz. Biraz daha genişletecek olursak; paylaştığınız dosya üzerinde bazı kullanıcılara düzenleme yetkisi, bazı kullanıcılara sadece okuma yetkisi verebilirsiniz, düzenlenen dokümanın farklı versiyonları arasındaki farklılıkları kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte bahsettiklerimi yapmak için cihazınızda ek bir yazılım kurmanıza gerek yoktur, sadece bir tarayıcı aracılığıyla dahi bütün bu işlemleri yapabilirsiniz. Office 365 gibi bulut tabanlı servislerin en önemli avantajlarından biri de bu.

Office 365 içerisinde ayrıca PC / MAC üzerinde kullanabileceğiniz Office uygulama Sürümünü de indirmeye hazır bir şekilde aboneliğinizle doğru orantılı olarak kullanabilmektesiniz.

Office 365 Paketler

  • Office 365 Business Essentials (İş Başlangıç)
  • Office 365 Business (iş)
  • Office 365 Business Premium (İş Ekstra)
  • Office 365 EnterPrise E1 (Kurumsal E1)
  • Office 365 ProPlus
  • Office 365 EnterPrise E3 (Kurumsal E3)